Kunstencentrum Vooruit, Gent, België

Direct naar inhoud

Direct naar navigatie



“Deze muziek wordt niet gesteund door het regime, maar het is wel de échte sound van China”, zegt Lao Wang in de New York Times over de Chinese elektronica. Hij is de bezieler van de platenwinkel Sugar Jar, een van dé hotspots voor de kolkende experimentele muziekscene in Peking.

Voor het dance-gedeelte vanaf 22:30 in de Balzaal kan je ook een apart ticket kopen.


Wu Na & Esther Venrooy

20:00 Domzaal – guqin (tafelharp) & electronics

Wu Na is een absolute meester op de guqin, een 3000-jaar oude tafelharp met 7 snaren. En dat mag je letterlijk nemen: ze was de eerste die aan het conservatorium van Peking afstudeerde als master op de guqin. Ze wil het klassieke instrument een plaats geven in hedendaagse muziek: ze treedt bijvoorbeeld op met Chinese rocksterren, maar zoekt ook de avant-garde op en verweeft Westerse invloeden met traditionele klanken. De Nederlandse Esther Venrooy is een componiste, muzikante, onderzoekster en docente die woont en werkt in Gent. Ze experimenteert en improviseert met elektronica en etnische instrumenten. Nadat ze eerder al met Wu Na door China toerde, ontmoeten de twee elkaar opnieuw in Vooruit.


Yan Jun

20:50 Domzaal – spoken word & electronics

Zonder Yan Jun zou de experimentele undergroundscene van Peking nooit zijn uitgegroeid tot de boeiende broeihaard die het is. Zijn officieuze titel van “peetvader van de experimentele muziek” heeft hij verdiend als oprichter van het undergroundlabel Subjam, als curator van het Mini Midi-festival (een onderdeel van het Midi-festival, het grootste openluchtfestival voor hedendaagse muziek in China) en als auteur van boeken over Chinese experimentele muziek. Hij maakt ook zelf muziek: gonzende geluidskunst en minimalistische improvisaties met fieldrecordings, loops, feedback en spoken word. Atmosferisch en hypnotiserend.


FM3

21:45 Domzaal – buddha drones

De meest prominente experimentele act in China moet wel FM3 zijn, een duo dat met hun zelfgemaakte Buddhamachines de hele wereld verovert. Zo’n machine is een klein elektronisch apparaat dat er uitziet als een klein fm-radiootje, dat in een loop een soort drone- of tantrageluid produceert. Het werd een wereldwijd succes dat vaak in installaties te horen is en gebruikt wordt door bands als Kammerflimmer Kollektief en Throbbing Gristle.

Zhang Jian is zowat de beste keyboardspeler, computermuzikant en film – en tv-componist van China. Hij is te horen op bijna elke underground rockrelease van de laatste 10 jaar. FM3 vormt hij samen met de ingeweken Amerikaanse geluidsartiest Christiaan Virant. Ze brachten platen uit op het legendarische Staalplaat-label uit Amsterdam. FM3 speelde op drie uitverkochte concerten in het Louvre live muziek bij een oude film, maar schitterde ook op internationale festivals als Nuit Blanche in Parijs en Mutek in Montréal.


iLoop

22:30 Balzaal – breakcore

Industrial rock, punk, hard- en breakcore, de snerpende beats van iLoop liggen ergens in het midden. Zijn sets zijn loeiend hard en opzwepend, stil blijven staan kan gewoon niet. Hij richtte in 2003 ‘No Me’, een werkplaats waarin hij componisten assisteert bij de technische aspecten van muziek. Zijn debuut-ep’tje ‘Don’t break my core’ bracht hij uit op het Shanshui Records label van zijn goeie vriend Sulumi.


B6

23:30 Balzaal – minimal techno

B6 is een van de meest productieve en gerespecteerde hedendaagse artiesten in China, die thuis is in alle genres van synthpop tot IDM en van breakcore tot drum-‘n-bass en zelfs postrock. Hij staat garant voor zowel uiterst dansbare ritmes en speelse beats als zacht en sfeervol minimalisme. Zijn laatste album ‘Post Haze’ is een mijlpaal in de snel groeiende onafhankelijke muziekscène van China. Dit jonge buitenbeentje, met Shanghai als thuisbasis, is naast pionier in de elektronische muziek, ook producer, dj, en grafisch artiest die exposeerde in de UK, Europa en Noord-Amerika.


Sulumi

0:30 Balzaal – digital hardcore

Een live-set van Sulumi is altijd een belevenis: met heel zijn tengere lijf gooit hij zich op zijn game boy en laptop voor een geschifte en intense digital hardcore. Zijn pompende elektronica met computergame- en 8-bit-geluidjes leverde hem in thuisland China een schare trouwe fans op van vooral jonge laptopartiesten die in zijn voetsporen willen treden. Maar ook internationaal kan hij elektronicaliefhebbers bekoren, zo mocht hij het podium delen met o.a. Four Tet en World’s End Girlfriend.

+ livesets van SICKBOY (be, tigerbeat 6, peace off) , DROON (be, Shanshui), ENDUSER (b, wood) and special guest K-OS (be, hectic)

Tags
Artiesten
Sulumi
B6
iLoop
FM3
Yan Jun
Wu Na
Esther Venrooy

Geniet drie dagen van China Express met de festivalpas: € 20 voor 12 concerten!

festival in het kader van

Opgelet! Gewijzigd uurschema!

Lees verder

Persrecensie: China Express

door Peter Deschamps (Gonzo Circus blog, 5 dec 2009)

Persrecensie: B6 - Post Haze

door Koen Van Meel (Kwadratuur, 4 december 2009)

Audio: Wu Na & Esther Venrooy - 798

door Koen Van Meel (Kwadratuur, december 2009)


Contact

Kunstencentrum Vooruit vzw, Sint-Pietersnieuwstraat 23, 9000 Gent, BE (Contacteer ons)
De Morgen | Radio 1 | P&V | Vlaamse Regering | Provincie Oost-Vlaanderen | Stad Gent