- Alle reacties
Voeg een reactie toe
Gelieve aan te melden of te registreren om commentaar toe te voegen.
Lid worden is gratis en duurt slechts enkele minuten. Als lid kan je:
- (inter)actief deelnemen aan het gebeuren op onze site
- een persoonlijke kalender bijhouden van je favoriete activiteiten
- foto’s opladen en vrienden toevoegen
- Favoriete foto’s, video’s, muziek, teksten of reacties bijhouden
- andere reacties beoordelen


Ik ben niet naar het tweede deel kunnen gaan, maar vond in ieder geval het voorstel van Dorian Van der Brempt interessant: een koppelverkoop van Knack met twee kwaliteitskranten die elke woensdag plaats voorzien voor het virtuele persagentschap: Kritiek en Recensie. Graag wil ik één van de best geïnformeerde lezeressen worden van Europa. Over het algemeen vond ik Press we can (althans het eerste deel) zeer interessant. Hopelijk mondt het debat ook uit in een openlijk breed maatschappelijk debat en in concrete handelingen.
Reageer hieropBewaar dit item (0)
deel II
Ondanks de sluipende vermoeidheid kon deel II mij gerust boeien, helaas was er iets te weinig tijd om een volwaardig vervolg te zijn op de stellingen op het eerste deel.
Reageer hieropBewaar dit item (0)
Press we can in de pers
Lees de verslagen van Indymedia en Ons Erfdeel
En lees hier het voorstel van deBuren en Vooruit ivm het persagentschap Kritiek en Recensie:
Suggestie van deBuren en Vooruit
KRITIEK en RECENSIE
(een platform voor kwaliteit in cultuurjournalistiek)
Wij zijn hier samen in de Vooruit omdat we geloven dat de media – de geschreven en de audiovisuele – een belangrijke rol spelen in het informeren over kunst en cultuur. Recensies en kritieken over boeken, muziek, podiumkunsten of tentoonstellingen leveren een belangrijke bijdrage, zijn een vitamine tegen de KEUZEVERLAMMING die optreedt als de liefhebber, de lezer, de kijker, de luisteraar of de bezoeker nog maar enkel geïnformeerd worden door de producent van kunst, door de kunstenaar, of zijn zogenoemde ‘cultuurindustrieel’.
Het Vlaams-Nederlands Huis deBuren volgt met aandacht de bewegingen in medialand. Wij proberen iets verder te kijken dan Vlaanderen. Onze naam, onze statuten en onze twee subsidiërende overheden verplichten ons om via Nederland ook met Europa rekening te houden, Europa als territorium of als landschap. deBuren is een huis waarin wij proberen oude methoden en nieuwe technieken te combineren om wijsheid en schoonheid te tonen en te spreiden. Wij zijn dus een dienstverlenend cultuurbedrijf dat alleen maar bestaat in functie en bij gratie van anderen. Wij helpen waar we kunnen en werken graag samen als er een meerwaarde uit de samenwerking kan ontstaan. Dit geldt ook voor onze relatie met de media. If we can’t beat them, we try to join them.
Dat dag- en weekbladen te weinig ruimte, mensen, middelen willen vrijmaken voor kunstkritiek en recensie is niet het enige probleem. Het andere probleem ligt bij het publiek, wij lezen (zeker in Vlaanderen) te weinig.
Het medialandschap is in beweging. Onder impuls van nieuwe technologie, van digitale cultuur en van economische en financiële dogma’s wordt de taak van de journalist gereduceerd tot die van een publiekslokker en steeds minder die van een kritische beschouwer. De economische crisis (wat dit ook moge betekenen) is voor de mediabazen de aanleiding en de reden om efficiëntie oefeningen te realiseren die consequent inhakken op de kwaliteit van het aanbod. Voor duiding, diepgang en context is er steeds minder geld en ruimte. Kranten, magazines en audiovisuele media sturen ons naar hun webstek als we toch absoluut meer willen weten.
VOORSTEL
1. In antwoord op het groeiende gebrek aan ruimte, aandacht en zichtbaarheid voor kunstkritiek en recensie in de klassieke media willen deBuren en Vooruit en zoveel mogelijk partners uit het culturele veld een virtueel persagentschap voor kunst- en cultuurjournalistiek oprichten : KRITIEK en RECENSIE, K&R.
2. Een webplatform met kunstkritieken en artikels die het brede veld van kunst en cultuur bestrijken. De artikels worden vrij gedistribueerd onder de partners van K&R en kunnen tegen een correcte vergoeding ook afgenomen worden door andere media.
3. In een eerste fase (een jaar proefdraaien) worden 1.000 artikels en recensies op het K&R platform geplaatst. Onder elk artikel wordt de auteur vermeld en de prijs van het stuk (€ 200 à € 300). Dit platform is een vitrine die door iedereen kan bezocht worden. Voor zijn bijdrage ontvangt de journalist een basishonorarium van € 50 van het K&R platform. Als een ander medium een artikel overneemt, wordt door de uitgever van dit medium aan de auteur rechtstreeks de vermelde prijs betaald.
4. De redactie van K&R selecteert artikels en communiceert met journalisten en media. De rechten blijven exclusief bij de auteur. K&R heeft enkel een ‘toonrecht’.
5. De samenwerking met de media kan bestaan uit een structurele overname of aggregatie van artikelen, uitwisseling of gezamenlijke opdrachten. (Exclusiviteit wordt niet verleend, … die kan gerealiseerd worden door de journalist in vaste dienst te nemen.)
6. K&R streeft naar een hechte en complementaire samenwerking met bestaande initiatieven en opleidingen, open lijnen naar micromedia en permanent overleg met de klassieke media.
7. De actieradius van K&R is voornamelijk België en Nederland en beperkt zich voorlopig tot tekst en beeld.
8. De lengte van het artikel is uiteraard ‘vrij’ maar wij denken dat 700 à 1.000 woorden een goede maat zijn voor een inhoudelijk sterk en informatief rijk artikel. Wij mikken op compacte artikels, klaar, duidelijk en bondig. K&R is in deze fase niet op zoek naar essays.
9. Aan Knack en de dagbladen deMorgen, deStandaard, de Tijd, de Gazet van Antwerpen, Het Belang van Limburg en Het Laatste Nieuws, stellen wij voor om ons wekelijks, op WOENSDAG, ruimte ter beschikking te stellen. Vier pagina’s in KNACK en twee pagina’s in de kranten. De media leveren de ruimte en K&R levert de inhoud.
10. Wij stellen voor om, vooruitlopend op de Europese regelgeving, een koppelverkoop te organiseren. Vermits voor dezelfde week een artikel slechts één keer zal verkocht worden, aan één krant of magazine, willen wij van WOENSDAG een K&R dag maken. Voor €5 kan op woensdag een pakket gekocht worden dat bestaat uit Knack en 2 kranten die participeren aan het project.
11. Voor meer info:
www.deburen.eu , contacteer Ann Venneman
www.vooruit.be, contacteer Caroline Van Peteghem
- Tags
- kwaliteit
- pers
- toestanden
Reageer hieropBewaar dit item (0)